I HAVE ARRIVED

Couldn’t decide on the picture so I put multiple
Ei suutnud otsustada millist pilti siia panna, seega panin erinevaid:D So, last night I travelled to the UK and I’ll be staying here for a few weeks. I had never flown before so I was rather nervous, seeing nightmares the night before ect., you know, the usual. :DThe flight however went smoothly and I was more contsentrated on the amazing view anyway.
I arrived in Manchester late last night and spent the night in the airport watching films and caught a train to Newcastle in the morning. I am so tired now – I did sleep a few hours after arriving in Newcastle, but as we explored the city later, I got tired again. So tired, that every step I took as well as talking acquired too much effort. Now I’m just lying in bed, collecting some energy. 
I would like to mention that my first impression about Newcastle is that it’s a bit like Tartu, only bigger, fancier and more populated. 

Niisiis eile õhtul telin Inglismaale ja jään siia paariks nädalaks. Ma ei olnud varem lennukiga sõitnud, seega olin üpriski närvis, nägin eelneval õudusunenägusid jne., teate küll, see tavaline värk :D Lend läks aga sujuvalt ja keskendusin pigem imeilusale vaatele, kui hirmule.
Jõudsin hilisõhtul Manchesteri, veetsin öö lennujaamas vaadates filme ja hommikul liikusin rongiga edasi Newcastle poole. Olen nii väsinud- hommikul Newcastle’sse jõudes magasin küll mõned tunnid, kuid pärast jalutasime mitu tundi linna peal ja lõpuks  olin taas nii läbi omadega, et liikuda, rääkida oli isegi raske. Nüüd lebotan natuke voodis ja kogun taas energiat.
Mainikss aga ära, et esmane mulje Newcastle suhtes on, et see on üpriski Tartu tundega, ainult suurem, uhkem ja rohkem rahvastatud.

0 kommentaari: