Toetab Blogger.

MEA INTERIOR DESIGNS

Pages

TROUSERS AND CHELSEA BOOTS
Grey Trousers, Black Sweater from Mango / Scarf, Rings and Belt from Stradivarius / Bag and Chelsea Boots from Zara

Tean, et mu stiil on arenenud, just sedasorti riietustest - 16-aastane mina ei oleks iialgi kontoripükse endale jalga ajanud. Ehkki ei sobita ma neid otseselt triiksärgiga, on täiskasvanulikumat suunda viimasel ajal hästi märgata. 

Muidugi ei tähenda see, et olen loobunud teksapükstest ja tossudest, kaugeltki mitte, kuid pigem seda, et ma ei karda enam kanda klassikaliseid kontoristiilis rõivaid, vaid integreerin nad oma riidekappi ja kannan neid täpselt endale sobival viisil. Lisaks on need ka väga kasulikud ostud tulevikuks, kuna ei kuulu hooajalise moe alla, vaid on ajatud ja peaksid kuuluma iga naise riidekappi. 

. . . . . . . . . . . 

I know my style has evolved from these types of outfits - a 16 year old me would have never worn a pair of office style trousers. Even though I don't pair them with a classic office shirt, I can still see some more grown-up vibes going on lately.  

Of course this doesn't mean I've given up jeans and sneakers, far from it, but rather that I am not afraid of office wear items anymore and I just find a way to integrate them into my wardrobe and wear them in my own way to match my current style. Plus, these are also investments for the future, as they are timeless and staples in every woman's wardrobe. 0 kommentaari: