Toetab Blogger.

MEA INTERIOR DESIGNS

Pages

A CASE OF THE CLASSICS


When taking a look into my closet, what you could see is mostly blacks, whites and everything in between. This comes really handy on these types of days, when I just don't feel like wearing colours, when for the life of me, I just cannot figure out what to wear or when I am just in a hurry. In these situations, my go-to outfits are always whether all black or a mixture of whites and blacks.

There is no outfit more classic then a white buttondown and black jeans/pants. Since there is not much going on in the aspect of colours, I like adding something extra either using prints, mixing materials or just adding some jewellery - and this is exactly what I did here. 

I threw on some ripped skinny jeans and a white linen buttondown with small cutout print and details on the sleeves. To not draw too much attention away from the detailes of the top, I added some gold minimalistic jewellery and a black tote bag without any details or hardware.Minu riidekapi sisu on suures enamuses must, valge ja kõik nende vahepealne. See tuleb suuresti kasuks just neil päevadel, kui värvide jaoks pole justkui tuju, ei ole õrna aimugi mida selga panna või hoopiski aeg pressib peale. Sellistel puhkudel on minu valikuteks alati kas üleni must või siis must-valge riietus. 

Ei ole klassikalisemat riietust kui mustad püksid ja valge särk. Kuna värvidemängu sellisel juhul pole, saab alati riietusse siiski natukene põnevust lisada kas mustrite, erinevate materjalide või ehete näol - just nii tegin ka enda riietusega.  Jalga said visatud küll tavalised mustad teksad, ent pluusiks valisin valge särgi, millel on läbiv muster ning lipsudetailid varrukatel. Aga et tähelepanu pluusi detailidelt liialt ei hajuks, ent riietus siiski hoolitsetud väja näeks, valisin lisaks juurde minimalistlikud kuldsed ehted ning tavalise musta koti ilma ühegi detailita.

. . . . . . . . . . . 


Linen shirt - Zara
Jeans - Zara 
Bag - H&M
Bow mules - Zara
Jewellery - H&M
Watch - DW
1 kommentaar: