Toetab Blogger.

MEA INTERIOR DESIGNS

Pages

MÕTTEKOHTHei! Tahtsin kirjutada siia ühe postituse natukene teise lähenemisega ja sügavama mõttega, mis loodetavasti paneb meid kõiki korraks enda kappi pilgu heitma ja end analüüsima (kui me seda juba ei tee). Olgem ausad, ma ei ole päris kaua ühtegi postitust avaldanud (see ei tule üllatuseks kindlasti kellelegi) ja kuna enamasti kirjutasin postitusi näitamaks oma viimaseid outfitte, siis väga ilmselgeks põhjuseks on muidugi see, et ma ei osta uusi riideid ega käi seega ka pildistamas enam sama aktiivselt, nagu seda varem tegin. Tegelikult on aga selleks põhjuseid veel mitmeid:

- Poodlemine on kulukas! 
Aasta oli siis 2015, kui hakkasin endale ostma rohkem riideid kui kunagi varem, enamasti seetõttu, et see oli esimene kord, kui sain neid endale tegelikult ka lubada. "Rohkem" on muidugi väga subjektiivne, mingit probleemi ei olnud, kuid tagant järgi mõeldes ju oleks võinud pigem mitte osta. Blogimine tekitas tunde, et pidevalt on vaja uusi asju, et trendidega järge pidada, ja isegi kui sain endale asju lubada, siis rahakotil oli siiski piir, mis tähendas omakorda, et asjad pidid olema odavamatest poodidest (H&M, Zara, River Island jne). Aastaid hiljem vaatasin oma garderoobi ja see oli justkui Zara kaupluse osakond. Miks mul oli 7 erinevat (aga tegelikult väga sarnast) valget pluusi? MA EI TEA! Kulutasin nende peale sama summa, mille eest oleks võinud endale lihtsalt ühe või kaks korralikku (nt siidist) valget pluusit osta.  

Mõelgem järgmine kord poes olles, mis on selle eseme ühe kandmise korra tasu, ehk price per wear.  Nt kleit maksab 60€, see on veidi ekstravagantsem ja mõtled, et kannad seda ehk kolmel üritusel. See tähendab et selle price per wear on 20€ (60€/3). Nüüd mõtle, kas  oleksid nõus see 20 eurot maksma selle eest iga kord kui selga paned? Kui ei, siis ehk tasuks ost uuesti läbi mõelda. Jah, see kalkulatsioon on eriti lihtsustatud ja tegelikult võid selle eeldatava edasimüügi hinna ka arvesse võtta. Kuna mina enamasti mingi aja jooksul müün oma riideeseme taas maha, siis võtan enamasti edasimüügi hinna ka kalkulatsiooni sisse. 

Lisaks, isegi kui müüa oma riided hiljem maha, siis enamasti on nad kaotanud ligi 50% või isegi rohkem oma ostuhinnast (isegi hästi hoitud asjad). Oleneb muidugi ka brändist ja tootest endast, aga üldiselt nt H&M kaotab rohkem, Zara ehk veidi vähem, high-end asjad veelgi vähem väärtust. Tasub mõelda ka alati edasimüügi hinna peale, nii saad aru, kas asjal on ka tegelikult mingi väärtus olemas.- Realisatsioon: "Mul ei ole tegelikult ju nii palju asju vaja!"
Ületarbimine on ühiskonnas suur teema. Nii kaua, kui mõtleme, et meist on ka ju hullemaid shoppajaid, usume, et meie ei tekita probleemi -  seda on eriti lihtne mõelda, kui vaatad youtubes riide haul'e, kus inimene ostab endale 10-15 (või rohkemgi) uut riideeset iga kuu. Moearmastajana muidugi vaatan ka ise neid videoid, kuid ausaltöeldes iga kord ka mõtlen, et "oh vinged riided, aga jeeeesus, kas sul on neid kõiki vaja v?" ja vahel inimeste puhas ignorantsus selle teema kohta paneb veidi kõhu keerama küll. Tegelikult tähendab ju see siis, et vähemalt osa asju kantakse vaid loetud korrad. Olen ka ise selles suuresti süüdi olnud. "Kantud vaid paar korda!", "Kandmata!" vms võib lugeda mu enamike Yagas müügilolevate esemete kirjeldusest. Ikka ja jälle Eestis käies nopin taas paar asja sealt välja, mis alles on, ja mõtlen, kuidas saan seda nt ümber teha, et seda kasutuses siiski hoida. Kuid kõike ka ei saa, kõik ei sobi või ei mahu enam selga. Kuid miks me ostame endale riideid, mida kanname vaid paar korda? Mingis ulatuses on see kindlasti õigustatud ja ostan ka ise siiani vahel asju, mida väga palju kanda ei saa, ent vähemalt olen endale teadvustanud selle väärtuse, tean et ese on piisavalt eriline, hoian seda alles aastaid või olen kindel, et saan seda edukalt hiljem edasi müüa. 

Mulle väga meeldib end läbi riiete väljendada ja minu armastus moe vastu ei ole kuhugi kadunud, ikka üha kasvab, ent olen mingil määral muutnud arvamust, mida nt "stiil" tähendab. Stiilitunnetus ei ole trendide tundmine. Stiili omamine tähendab minu jaoks seda, et inimene vaatab hoolikalt mida ta ostab, ta mõtleb läbi riide lõike, materjali, kuidas see tema muude asjadega sobib, millist looki ta tahab sellega luua ja kuidas see tema seljas istub. Usun, et kerge on trendikalt riietuda kui sul piisavalt vahendeid, riidekapis on 200 eset ja ostad pidevalt uusi juurde, aga paraku minu jaoks see ikka ei tähenda, et inimene on nüüd stiilne. Kui aga hakkad mingit parameetrit piirama, kas rahalisi võimalusi, või riiete kogust, tuleb hakata tegema valikuid ja siis on ka selgemalt näha, milline stiilitunnetus inimesel tegelikult on. 


- Pealegi, see on raiskav ja keskkonnale halb
Vaatasin mõned kuud tagasi Hassan Minhaj Netflixi sarja "The Patriot Act", kus ta rääkis ühes episoodis nimega "The Ugly Truth of Fast Fashion" kiirmoe brändidest ja kuidas 1980ndatel aastal ostis keskmine ameeriklane endale umbes 12 uut riideeset aastas ja 2019 aastaks on see tõusnud 68-le esemele. Suurepärane, et inimeste ostuvõime on suurenenud ja valikud eneseväljenduseks on laiemad, kuid inimesed on vajaduspõhisest, või isegi soovipõhisest poodlemisest juba kaugemal. Asju ostetakse mõttega, et "hmm, ma pole kindel, kas see meeldib mulle, aga suva, see on odav". Kuid nagu majandusest teame, siis kui meie OSTAME rohkem, ettevõtted ka TOODAVAD rohkem. Ühtlasi ka aeg, kaua üht või teist riideeset kantakse väheneb hoogsalt, ja kõik riided ei lähe taaskasutusse - paljud neist jõuavad otse prügimäele või põletamiseks ja materjalid, mida nende tegemiseks kasutatakse ei ole just.. keskkonnasõbralikud. 

Mõelgem nüüd kõikidele protsessidele, mida läbiti selleks, et sina või mina saaksime üht riideeset kanda, pea iga protsess kasutab suuremas või väiksemas ulatuses vett ja vabastab keskkonda mürgiseid aineid ja ühendeid. Siis kasutame me seda pool aastat või aasta, kes kuidas, ning siis on see halvimal juhul prügimäel. Soovitan tõsiselt vaadata seda episoodi, seal on huvitavaid fakte ja ehk avab silmad natuke moebrändide osas, kuigi tõsi on, et ega vaid kiirmoebrändid ei ole nö kurjajuured - sama tendentsi võib näha pea kõikide riidebrändide juures. Tegelikult tuleb tunnistada, et ettevõtted teevad seda, mis on nende eesmärk, teenivad raha, ning läbi reklaamide oskavad inimesi mõjutada küll üha rohkem ja rohkem tarbima, kuid neid tooteid ei oleks, kui poleks nõudlust.


Aga mis siis nüüd?
Ei, sa ei pea nüüd kapi tühjaks tegema (kui ei soovi), kuid nt ületarbimise ja kiirmoega seastuvate probleemide teadvustamine on juba suur edusamm. Ehk teinekord alateadlikult aitab see ostu rohkem läbi mõelda või vaatada toodet teise pilguga, minul isiklikult aitab. Muidugi ka mul on arenguruumi ja õppimisvõimalusi veel väga palju, minimalismist on asi mul kapis kaugel ja ega ma sinna otseselt vajadust suunduda ei tunnegi, ent teadlikkus on aastatega kasvanud ja mulle väga meeldib, kuidas see on minu ostuharjumusi mõjutanud. Muidugi ei ole eesmärgiks maha teha ettevõtteid, ostan ka praegu tihti tooteid nt Zarast, H&M'st jne, lihtsalt nüüd ei ole ma nende lehel iga päev, et näha uusi tooteid, ehk -  olen enda tarbimismustrit muutnud.
Olen juba aastaid riideid taaskasutanud, olgu see siis riiete ümberdisainimine või kasutatud riiete ost/müük. Pidevalt leian kapist midagi, mida pole ammu kandnud ja disainin selle ümber, et oleks motivatsiooni ja tahet seda taas kanda, ilma et see seisma jääks. Lisaks sellele, üha rohkem naudin käimist ka taaskasutuspoodides, kus võib suurepäraseid tooteid leida (viimati eestis käies ostsin nt meeste pintsaku 1 euroga - olin nii õnnelik selle ostu üle ja olen siiani!), ja seega mul on väga hea meel, et taaskasutus on niivõrd populaarseks viimasel ajal muutunud. See on ka super tegevus nt reisides!

Väga lihtsustatult võin öelda, et taaskasutus on hea (mitte ainult riiete, vaid nt ka mööbli), ent tuleb tunnistada, et üksnes taaskasutus ja isegi ringmajandus ei suuda lahendada probleemi, kui meie tarbimisharjumused ja ettevõtete tootmisviisid ei muutu. Jah, see mõju ei pruugi olla sinu tagaaias, kuid see ei tähenda et see pole teistel (enamasti vähemarenenud riikides). Kui me ettevõtete tootmisviisi ise enda kätega muuta ei saa, siis ehk saame praegu enda panuse anda vähemalt ostuharjumuste ja üldiste tarbimismustrite muutmistega. See ei pea olema ka midagi drastilist, kuid nt enda kogemusest võin anda nõu, et hoidkem tooteid kauem kasutuses ja investeerigem pigem kvaliteeti kui kvantiteeti!

Hea meelega kuulaks ka teie arvamust, kas nõustute? Kui oled samal arvamusel, siis kas ja kuidas sina enda käitumisharjumusi oled muutnud? Ehk saame üheskoos veel häid ideid jagada :)1 kommentaar:

  1. Parimad mõtted ikka öösel: lahendus on nutiriided. Ostad äpipoest või rakendusest endale uusima või meeldivaima välimuse/stiili ning vastavalt sellele muudab riietus oma välimust. Sel viisil saaksid ettevõtted ikka pappi riisuda ja inimesed unikaalsed välja näha. EZ Clap

    VastaKustuta